När spänningarna ökar i Mellanöstern sätts också dollarns dominans på spel – och öppnar dörren för Kinas yuan.
Petro-yuanen den dolda vinnaren på Mellanösternkrigen

Försök att peta dollarn från tronen som reservvaluta har gjorts förut, men frågan är om USA nu hjälpt till med det själva.
Den kinesiska valutan yuan framstår som en potentiell vinnare i spåren av konflikten i Mellanöstern. Trots att den i dag endast utgör omkring två procent av världens valutareserver, pekar utvecklingen på att dess betydelse i det internationella betalningssystemet kan öka på sikt, rapporterar El Pais.
”Kan bli katalysatorn”
Konflikten har förändrat betalningsmönstren i regionen. Fartyg som passerar genom Hormuzsundet uppges i vissa fall betala avgifter till iranska myndigheter – inte i dollar, utan i yuan eller kryptovalutor.
”Konflikten kan bli katalysatorn för urholkningen av petrodollarns dominans och början på petroyuanen”, säger Mallika Sachdeva, strateg på Deutsche Bank till tidningen.
Sedan 1970-talet har den amerikanska dollarn dominerat oljehandeln. Ett avtal mellan USA och Saudiarabien 1974 lade grunden för petrodollarsystemet.
”Den som behövde energi behövde dollar”, förklarar Judith Arnal, ekonom vid Elcano Royal Institute.
Systemet blev självförstärkande, och i dag handlas fortfarande omkring 80 procent av världens olja i dollar.
Ökar trycket på USA
Men krisen i Hormuzsundet är alltså en potentiell möjlighet för andra aktörer att slå sig in på marknaden, då främst Kina med sina yuan.
Målet är att skapa ”ett avgiftssystem för alla fartyg (…) för att generera intäkter, fördjupa banden med strategiska partners och gradvis omforma den regionala handelsdynamiken, vilket ökar det långsiktiga trycket på USA”, säger Victoria Grabenwöger, råoljeanalytiker på Kpler, till El Pais.
”Den här typen av händelser fungerar som en katalysator för att förändringen gradvis ska ske”, säger analytikern Olivia Álvarez.
Läs mer: Kina ser sin chans – vill ersätta dollarn





