Dagens PS

Gas- och oljebolag tvingas dra åt svångremmen

gas
Europas gas- och oljejättar, däribland brittiska BP, tvingas skära i sina kostnader och nu hotas aktieåterköpen för aktieägarna, enligt CNBC. (Foto: Matt Dunham/AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 04 feb. 2026Publicerad: 04 feb. 2026

Fallande råoljepriser pressar europeiska gas- och oljebolag och nu uppges avkastningen i form av aktieåterköp vara i fara för aktieägarna.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

En svagare marknad för råolja kommer att prägla resultatrapporterna inom Big Oil för fjärde kvartalet 2025.

Siffrorna droppar in de närmaste dagarna från bland andra norska Equinor, franska Total Energies, brittiska Shell och BP, berättar CNBC och uppger att risken är stor att bolagen får svårt att allokera kontanter till sina aktieägare.

Analytiker bedömer att enklaste sättet att hantera den prekära situationen med en mer utmanande marknad är att gas- och oljejättarna skär ner på sina aktieåterköp.

Gas- och oljebolag måste minska kostnaderna

Som det ser ut lutar det åt att denna form ”utdelning” till aktieägarna måste slopas då företagen är så nöd och tvungen att försöka minska kostnaderna i spåren av svagare råoljepriser.

BP har tidigare, framgår det, sänkt sina återköp av aktier till 750 miljoner dollar från 1,75 miljarder dollar. Det var i april som den brittiska oljejätten skar ner ner på avkastningen till aktieägarna.

Franska Total Energi har också flaggat för att ”justera takten” på sina aktieåterköp i en alltmer skakig ekonomisk och geopolitisk miljö.

Läs också: Oljegiganten BP byter vd på löpande band DagensPS

ANNONS

Aktieåterköpen i riskzonen för aktieägarna

ANNONS

Den amerikanska finansnyhetskanalen konstaterar att västerländska gas- och oljebolag länge eftersträvat att tillfredsställa sina investerare genom återköpsprogram och utdelningar.

Men i år pekar det mesta mot att det inte blir några aktieåterköp. Rapporterna som snart redovisas väntas vara klena, vilket riskerar att äventyra aktieägarfesten.

CNBC uppger med hänvisning till konsensus som LSEG sammanställt att både brittiska Shells vinst och franska Total Energies vinst antas bli de lägsta under ett fjärde kvartal på nästan fem år.

Chefsstrateg slår fast: Mycket svår marknadsmiljö

Atul Arya, vice vd och chefsenergistrateg på S&P Global Energy, förklarar att marknadsmiljön är ”mycket svår” för europeiska energibolag, vilket sannolikt medför lägre kvartalsvinster och bolagen rapporterar ett lägre fritt kassaflöde.

”Det sista de kommer att göra är att sänka utdelningen. De kommer att minska återköpen om de har några återköp och de kan behöva trappa ner sitt kapitalprogram”, säger Atul Arya till CNBC.

Till saken hör, enligt experten, att merparten av gas- och oljebjässarna är högt belånade, dock är bedömningen att de kan öka sina skulder för att få loss pengar. Om än motvilligt.

Oväntat starka resultat från amerikanska oljejättar

Det kan också bli så, enligt strategen, att nedskärningarna i kapitalprogram får negativa effekter på koldioxidsnåla projekt.

ANNONS

I motsats till sina europeiska konkurrenter har amerikanska Exxon Mobil och Chevron lyckats avfärda oron kring utdelningarna till aktieägarna. Dessa två bolag släppte sina resultatrapporter i fredags för Q4 och vinsterna var starkare än väntat, trots att oljepriserna backat till de största årliga nedgångarna på flera år till följd av ett överutbud på marknaden.

Läs även: Lundin-bolag drabbade av historiska prisfall på råvaror DagensPS

Läs vidare: Prognos för 2026: Oljekris – men koppar fortfarande kung Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Bevisad e-handelsmodell i nästa tillväxtfas

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.

Läs mer om investeringscaset
ANNONS
ANNONS