Dagens PS
Bybit

En ny standard

Putins krigskassa växer trots sanktioner

Putin

Den ryska ekonomin växer mer än väntat och slår de flesta prognoser, vilket i praktiken betyder att Putins krigskassa stärks.

Under andra kvartalet ökade Rysslands BNP med 4,9 procent, bättre än de flesta prognoser, rapporterar Bloomberg och uppger att den ryska ekonomin är på väg mot samma nivå som före kriget.

Det väntas ske under mitten av nästa år när ekonomin anpassat sig till västmakternas sanktioner för invasionskriget i Ukraina.

Ekonomer hade förväntat sig en långvarig nedgång av Rysslands ekonomi till följd av sanktionerna men den preliminära BNP-siffran som nu kommit in från Federal Statistics Service kullkastar alla dessa prognoser och även analytikernas förutsägelser i en Bloomberg-enkät.

Spår ytterligare expansion i ekonomin framöver

Ökade försvarsutgifter har eldat på industriproduktionen medan konsumenternas efterfrågan tar fart vid sidan av högre utgifter för socialt stöd och högre löner, framgår det.

Enligt artikeln har Rysslands centralbank justerat upp årets tillväxtprognos till 1,5-2,5 procent.

Produktionen i de flesta sektorer vad det gäller den inhemska efterfrågan uppges ha nått eller redan överstigit de nivåer som var före kriget.

Under nästa år är prognosen att ekonomin expanderar 0,5-2,5 procent och 2025 med 1-2 procent.

Putins krigskassa lyfter men samtidigt uppges Kreml ha uppenbara problem med militärrekryteringen när arbetskraftsbristen förvärras.

Varning har även utfärdats för utökade inflationsrisker i rysk ekonomi.

Läs även: Bästa investeringen – Ukrainas statsobligationer Dagens PS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.