Dagens PS

Pressad Batljan säljer av aktieposter

Batljan
SBB:s tidigare vd Ilija Batljan säljer nu av stora aktieinnehav. (Foto: TT)

SBB:s tidigare vd Ilija Batljan säljer nu av stora aktieinnehav, visar data från Holdings.

Affärsvärlden uppger med hänvisning till Holdings att SBB:s före detta vd sålt aktier för 400 miljoner kronor i sommar.

Försäljningarna har skett via ägarbolaget Ilija Batljan Invest och den största posten, värd 313 miljoner kronor, är hela avvyttringen i Logistea, framgår det.

Batljan inte längre största ägare i Neobo

Batljan uppges även ha sålt av hela sin post i Nyfosa och där till har han minskat sitt innehav ytterligare i SBB-avknoppade Neobo, där han tidigare var största ägare, skriver AFV och konstaterar att den tidigare så hårt uppmärksammade fastighetsmiljardären i dag endast ruvar på 4,6 procent av kapitalet, värt 67,5 miljoner kronor, i Neobo.

Utöver det har IB Invest sålt aktier i Candle Scandinavia, Tessin Nordic Holding och tömt hela sin portfölj i onoterade Doktor.se och fintechbolaget Yabie, enligt artikeln.

Läs även: Efter SBB-sortin – brakförlust i Batljans bolag Dagens PS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.