Dagens PS

Nvidias miljardär: Jag är helt okej med en skatt

Nvidia
Nvidias vd och medgrundare, Jensen Huang, har inget emot att Kalifornien tar ut en skatt på miljardärer. (Foto: Julia Demaree Nikhinson/AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 08 jan. 2026Publicerad: 08 jan. 2026

Nvidias vd Jensen Huang har inget emot en miljardärsskatt och oroar sig inte för att det ska leda till talangflykt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Nvidias vd uppges vara god för 156 miljarder dollar, över 1 430 miljarder kronor, och han rycker på axlarna åt den föreslagna miljardärsskatten på 5 procent i Kalifornien.

Den skulle beröra cirka 200 individer och det rör sig om en engångsskatt.

I Huangs fall skulle han få betala nästan 8 miljarder dollar, det vill säga 73,5 miljarder kronor.

Ägnar inte en tanke åt skatteförslaget

Så här kommenterar Jensen Huang skatteförslaget för Bloombergs podcast:

”Jag har inte tänkt på det en enda gång. Vi arbetar i Silicon Valley eftersom det är där talangpoolen finns. Vi har kontor över hela världen. Där det finns talang har vi ett kontor.”

Samtidigt rapporteras det om att såväl talanger som investeringar överväger att lämna delstaten på grund av det föreslagna skattekravet på rika.

Exempelvis uppges riskkapitalisten Peter Thiel ha sonderat möjligheten att förlägga mer tid utanför Kalifornien och öppna kontor i en annan delstat, berättar New York Times.

Nvidias vd: Har inget emot skatter

ANNONS

Det är just det där, hotet om en flykt av förmögna, som får kritiker att reagerar mot lagförslaget. Bland dessa nämns den demokratiske representanten Ro Kanna.

Googles medgrundare Larry Page funderar nu på att lämna Kalifornien innan årets slut medan Nvidias vd och medgrundare Jensen Huang inte tycks vara det minsta bekymrad över skattepålagan:

”Vi valde att bo i Silicon Valley och vilka skatter de än vill tillämpa, så får det vara så. Jag har inget emot det, det har aldrig fallit mig in.”

Läs också: Så smugglades Nvidia-chip för miljarder till Kina trots exportförbud DagensPS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Sverige är ett kombiland, vi ser till att det förblir så
Volkswagen logo

Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.

Se erbjudandet här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS