Dagens PS

Nordea: Risken minskar för djup recession

Nordea
Sverige befinner sig i en teknisk recession, men en djupare lågkonjunktur bör kunna undvikas, tror Nordea. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 24 jan. 2024Publicerad: 24 jan. 2024

Sverige befinner sig i en teknisk recession, men en djupare lågkonjunktur bör kunna undvikas, tror storbanken Nordea.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Tesla kan vara helt borta från marknaden om 10 år varnar erfarna branschtoppen.
Spela klippet

Tidigare toppchefen – därför kan Tesla vara borta om 10 år

04 nov. 2025
ANNONS

“Sverige har en svag ekonomisk tillväxt den närmaste tiden. Inflationen normaliseras och räntesänkningar närmar sig, vilket bör minska risken för en djup recession. Räntorna kommer dock att förbli högre än före pandemin och hushåll och företag kommer att behöva anpassa sig till de högre finansieringskostnaderna”, skriver Nordea i sin economic outlook.

Både Sverige och Danmark befinner sig i så kallad teknisk recession, konstaterar banken som spår att Finland sannolikt går samma öde till mötes.

Nordea: Då ljusnar det

Men i Finland liksom i Sverige ljusnar det under andra halvåret, enligt konjunkturprognosen.

I Norge har räntorna äntligen nått sin topp, slår Nordea fast.

Banken anser för övrigt att utsikterna för världsekonomin är “fortfarande relativt goda”.

Helge Pedersen, Nordeas chefsekonom, kommenterar utvecklingen i den globala ekonomin:

“Inflationen har sjunkit kraftigt och centralbankerna kommer sannolikt att börja sänka räntan i år. Det ökar chanserna för en mjuklandning, men osäkerheten är stor”.

Läs mer här.

ANNONS

Läs även: Handelsbanken: Då blir det fart i ekonomin Dagens PS

Läs mer: SEB: Då blir det en rejäl BNP-skräll Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS