Dagens PS

Livlig handel att vänta på Wall Street

Wall Street
Börshandeln på Wall Street har hackat men väntas i dag få ett lyft. (Foto: Richard Drew/AP/TT/arkivbild)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 14 jan. 2025Publicerad: 14 jan. 2025

Oron på Wall Street har “planat ut”, rapporterar WSJ, vilket banar väg för en fartfylld börshandel på Wall Street efter flera dagars svacka.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Aktieterminerna stiger inför öppningen på Wall Street i New York.

Bakgrunden är enligt The Wall Street Journal att statsräntorna och oljepriserna har sjunkit.

ANNONS

Därför backade Nvidia i går

En av tungviktarna på USA:s börser, Nasdaq Composite-noterade Nvidia, ser ut att återta mycket av sin förlorade mark under gårdagshandeln.

Nvidias aktie fick då ta stryk på uppgifter om nya amerikanska restriktioner för chipexporten.

Missa inte: Wall Street: Investerarna dumpar techaktier Dagens PS

Det som fått aktiemarknaderna i USA att hacka på senare tid är främst hotet om att centralbanken Fed i år drar ner på sina räntesänkningar.

Flera ekonomiska data som presenterats har förstärkt den oron hos investerare och nya makrosiffror är på väg in, skriver WSJ, och berättar att statistiken över producentpriserna för december ska offentliggöras (se den färdigställda statistiken längre ned i artikeln).

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Tryggare än någonsin att köpa begagnad elbil

26 aug. 2025
Relevance växer
Spela klippet
PS Partner

Relevance: ”Vi växer, trots marknadsläget”

14 aug. 2025

Det talar för Wall Street-lyft

ANNONS

Dessa antas ha ökat i snabbare takt under december och väntas lägga grunden för morgondagens konsumentprisinflationsrapport, som i sin tur kan bli en vägvisare om hur Federal Reserves penningpolitiska lättnader kan se ut de kommande månaderna, framgår det.

Tisdagens aktiehandel i Europa står generellt högre inför de amerikanska börsernas öppnanden, även i Asien var det mestadels uppåt i dag.

Där till har oljepriserna stabiliserats efter tre dagar av uppgångar, skriver WSJ, samtidigt som de tioåriga statsräntorna gått ned i USA.

Även i Storbritannien, Frankrike och Italien uppges räntorna på statsskulderna ha sjunkit.

Terminerna för USA-indexen S&P 500, Nasdaq 100 och Dow Jones Industrials stiger.

Sifforna över producentpriserna klara

TT rapporterar nu på tisdagseftermiddagen att producentpriserna i USA steg med 0,2 procent i december jämfört med månaden före.

“Det kan jämföras med ökningen på 0,4 procent i november och en snittprognos på en decemberökning på 0,3 procent enligt Bloombergs sammanställning av prognoser”, förklarar nyhetsbyrån.

I årstakt gick de amerikanska producentpriserna i december upp med 3,3 procent, mot 3,0 procent i november och väntade 3,5 procent.

ANNONS

Läs även: Skakig marknad rubbar inte hans börsoptimism Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS