Dagens PS
Bybit

En ny standard

Hongkongbörsen sänke på Asiens börser

Hongkongbörsen
Hang Seng leder nedgångarna i Asien på tisdagen. Bilden är tagen vid ett tidigare tillfälle. (Foto: TT)

Det är mest nedåt på Asiens börser på tisdagen under ledning av Hongkongbörsen, som agerar största sänke i regionen.

Börshumöret är inte på topp i Asien-Stillahavsområdet efter att rallyt på Wall Street i USA på måndagen tagit en paus, skriver CNBC i sin livebörsrapport-blogg.

Investerarna i såväl Asien-Stillahavsområdet som i USA inväntar viktiga ekonomiska makrosiffror, bland annat statistik över Kinas inköpschefsindex för tillverkningsindustrin och för USA:s vidkommande gäller det prisindexet för personliga konsumtionsutgifter.

Strax efter klockan 07, svensk tid och strax innan stängning i Japan, är det ledande börsindexet Nikkei 225 ned med 0,11 procent.

Hang Seng i Hongkong backar 0,28 procent, mest i Asien.

S&P/ASX 200 i Australien har stängt med en uppgång på 0,13 procent.

Shanghaibörsen stiger 0,49 procent medan Kospi i Sydkorea står på minus med 0,97 procent.

I USA sjönk det breda jämförelseindexet S&P 500 med 0,38 procent på måndagen, tekniktunga Nasdaq Composite föll 0,13 procent medan industritäta Dow Jones noterade en nedgång på 0,16 procent när handeln på Wall Street avslutades.

Läs även: Mark Cuban viftar bort bubbelvarning Dagens PS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.