Dagens PS

FI för tar ett snack med svenska banker i Lettland

guldregn bankaktier
Finansinspektionens generaldirektör Erik Thedéen ser inget behov av fortsatt begränsade bankutdelningar. (Foo: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 20 feb. 2018Publicerad: 20 feb. 2018

Finansinspektionen följer utvecklingen i Lettland och för en dialog med de svenska banker som har en stor närvaro där. Det uppger myndigheten för Bloomberg News på tisdagen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Lettlands centralbankschef Ilmārs Rimšēvičs blev i helgen frihetsberövad efter anklagelser om mutbrott, något han har tillbakavisat. Vidare har ECB fryst alla betalningar med Lettlands tredje största bank, ABLV, efter amerikanska anklagelser om penningtvätt med kopplingar till Nordkorea.

Dialogen handlar enligt FI om eventuella direkta effekter för de individuella bankerna, liksom bankernas bedömning av potentiella långtidseffekter.

Finansinspektionen säger sig även ha en god dialog med ECB och de baltiska tillsynsmyndigheterna.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS