Svenska byggjätten Skanska investerar cirka 480 miljoner i ett bostadsprojekt i Tjeckiens huvudstad Prag.
Skanska satsar 480 miljoner på Pragprojekt


Mest läst i kategorin
Det här uppger Skanska i ett pressmeddelandet.
Företaget investerar CZK 1,1 miljarder, cirka 480 miljoner kronor, i det tjeckiska bostadsprojektet.
Det rör sig om ett hållbart bostadsprojekt som omfattar 179 lägenheter på en total yta på 11 000 kvadratmeter i ett tiovåningshus i Prag.
Installerar solceller på taket
“Bostadshuset är en del av den andra fasen av bostadsutvecklingsprojektet Emil Kolben Quarter i Prag”, framgår det.
Skanska installerar solceller på taket som bidrar med el till del av belysning och ventilationssystem i höghuset i stadsdelen, som uppges ligga nära tunnelbana och spårvagn.
“Byggnationen har påbörjats och beräknas vara färdigställd i början av 2025”, skriver Skanska.
Läs även: Skanska säljer fastighet till Skanska

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Kjell & Company - Kunskap och tillbehör till hemelektronik. Kjell & Company är ett av Sveriges starkaste varumärken och en ledande aktör inom svensk detaljhandel. Bolaget har mer än 30 års erfarenhet av hemelektronik i kombination med gedigen kunskap och personlig rådgivning. Just nu pågår lagerrensning med mängder av bra deals.








