Dagens PS

Embracer dyker på Stockholmsbörsen

Embracer
Embracer föll på Stockholmsbörsen på nyheten om en nyemission. (Foto: TT)

Stockholmsbörsen fortsatte under torsdagen sin röda trend. På tapen var SBB som i likhet med onsdagen klättrade uppåt. Spelbolaget Embracer tog motsatt riktning och föll i morgonhandeln.

Vi börjar med fastighetsbolaget SBB som sedan i tisdags simmat mot strömmen på den röda Stockholmsbörsen.

Under tisdagen steg den tidigare hårt ansatta aktien, med närmare 16 procent, vilket Dagens PS kunnat rapportera.

Onsdagen fortsatte på samma tema med en uppgång på 2 procent, för att alltså återupptas under torsdagen med en solid uppgång på 5 procent, rapporterar Dagens Industri. 

Skarpt nedåt för Embracer

En helt annan riktning denna torsdagsmorgon tog spelbolaget Embracer, som tappade omkring 11 procent i morgonhandeln.

Skälet till nedgången är en nyemission på 2 miljarder kronor som bolaget tillkännagav under onsdagen.

Ett fortsatt tapp upplevde även industrisektorn och bolag som Atlas Copco, Hexagon, Sandvik och Assa Abloy, som alla inledde torsdagens affärer på minus.

Det avrundar morgonen på Stockholmsbörsen där såväl OMXSPI som storbolagsindexet OMXS30 dalade med 0,8 procent.

Relaterade artiklar:

SBB trotsar trött Stockholmsbörs

Mest lästa i kategorin

Renault-bilar.

Renault står emot krisen bättre – men ett bilmärke tappar fart

30 okt. 2026
Wall Street rasar

Rekordras på Wall Street – Alphabet tappade 4 777 miljarder kronor på en dag

29 okt. 2026
Microsoft

Storslam för Microsoft – obligationsförsäljning övertecknad mer än fyra gånger

30 okt. 2026