Dagens PS

Dansk vindkraft blåste bort 35 norska miljarder

Dansk vindkraft
En investering i dansk vindkraft fick norska Equinor på kraftigt börsfall. (Bild: Canva)

Börsen i Norge brukar ofta gå upp när oljepriset stiger. Men i går backade den ändå, tyngd av en stor investering i dansk vindkraft.

Equinor, ett norskt energibolag föll i går på börsen trots det stigande oljepriset. Förklaringen? En stor investering i dansk vindkraft. Equinor är det största bolaget på Oslebörsen, så bolagets nedgång räckte för att tynga ner index i går, rapporterar norska DN.

Danska vindkraftsbolaget Ørsted ökade däremot rejält på nyheten om den norska investeringen.

Storägare i dansk vindkraft

Efter affären äger Equinor 10 procent i det stora danska vindkraftsbolaget. Efter danska staten är man den näst största ägaren.

Affären resulterade i ett börsras för Equinor på omkring 35 miljarder kronor. Det stigande oljepriset har bidragit till att dämpa smällen och aktien letade sig uppåt under måndagen.

Långsiktig investering

Anders Opedal, vd för Equinor, förklarar i ett inlägg på deras hemsida att bolaget har ett långsiktigt perspektiv och kommer att vara en stödjande ägare. 

“Detta är en kontracyklisk investering i en ledande utvecklare och en premiumportfölj av operativa havsbaserade vindkraftstillgångar. Exponeringen mot producerande tillgångar kompletterar Equinors portfölj för havsbaserad vindkraft av stora projekt under utveckling”, kommenterar vd:n. 

Vindstöld hotar vindkraft

Studier på havsbaserad vindkraft genomförda av brittiska myndigheter visar att man underskattat hur snurrors i vindparkerna påverkar varandra, alltså att vindkraftverken kan störa varandras effekt mer än man tidigare trott.

Det lägger också grunden för framtida anklagelser om “vindstöld”, skriver Recharge. Fenomenet som sådant är inte nytt, och kan skapa konfliktsituationer mellan vindkraftsoperatörer, eller till och med stater, enligt en studie som publicerats i Sciencedirect

Läs även: Energiministerns sågning av fossilfri el: ”Hål i hela huvudet”. Dagens PS

ANNONS

Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.