Dagens PS

Förvaltarens glödheta tips – tror på noteringsvåg

börsen
I höst kommer noteringarna på börsen i gång igen, tror experten i artikeln och som har ett ess i rockärmen. Skugga honom? (Foto: TT)

I höst kommer noteringarna på börsen i gång igen, tror experten som har ett ess i rockärmen – väldigt nöjd med investeringen, säger han till Di.

Christian Brunlid, förvaltare av Handelsbankens småbolagsfond, utgår från att det lossnar för börsnoteringarna i höst och har ett favoritbolag: industriteknikbolaget Karnell.

Det uppger han för Dagens Industri.

Tidningen berättar att det är teknikbolag som främst tar plats i småbolagsförvaltarens portfölj för onoterade bolag.

I två bolag som gick till börsen i fjol och som fonden satsade på har det gått ”fantastiskt bra”, säger Christian Brunlid i artikeln och förklarar att det är verkstadsbolaget Engcon och teknikbolaget Lumen Radio och att ”båda är upp omkring 100 procent”.

Hittills i år har inget av de onoterade bolag som fonden gått in med pengar i tagit klivet in på börsen.

Läs även: Jim Cramer sticker ut hakan: IPO-torkan positiv

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Mest lästa i kategorin

På bild: Ett av Silex äldre mikrochips för medicinskt bruk. (Foto: Sofie Wiklund / TT)
Börs & Finans

Nytt chipbolag börsnoteras: Silex värderas till 9 miljarder

21 apr. 2026
Anthropic
Börsnoteringar

Anthropic värderas till 800 miljarder dollar – matchar nu rivalen OpenAI

19 apr. 2026