Dagens PS

Börsinfluencer varnar för "skev" börsbild

varnar skev börsbild
Börsinfluencern Mohammed Salih på Aktiespararna varnar för "skev" börsbild på Tiktok. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 18 maj 2021Publicerad: 18 maj 2021

Klipp på exklusiva sportbilar varvas “Wolf of Wall Street”-sekvenser på Tiktok, men börsen är inte alltid så glamorös, varnar börsinfluencern Mohammed Salih på Aktiespararna. “Det är lätt att bränna sig”, säger han till SVT.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Han välkomnar att unga får upp ögonen för aktiemarknaden, men ser också risker med haussen och där en ensidig bild kablas ut blandas med anonyma aktietips och gör gällande att vägen till rikedom går snabbt och via börsen.

“De här människorna glamoriserar börsen, och visar bara när det går bra, vilket ger en helt skev bild. Jag får meddelanden från folk som följt sådana här människor, och sen har tagit risker och bränt sig. De bränner sig så pass tidigt, och kanske aldrig kommer in på börsmarknaden igen”, säger Mohammed Salih på Aktiespararna till SVT.

ANNONS

Han har själv många följare på Instagramkontot “Mohammeds väg till miljonen”.

Men på Tiktok är många konton som hissar börsen och kryddar med klipp på dyra sportbilar och häftiga citat anonyma, vilket Mohammed Salih anser är ett problem.

Han varnar för marknadsmanipulation och att följarna riskerar att skadas.

“Haussar du en aktie, manipulerar den, då kan du sen bara stänga ned ditt konto och göra exakt samma sak igen med ett nytt anonymt konto”.

Under tisdagsmorgonen har Dagens PS berättat, med hänvisning till en SVT-granskning, att unga lockas att ta sms-lån för att göra snabba cash på börsen. Flera snabblåneföretag marknadsför sina produkter så.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
Tjänstebilsfavoriten Tiguan laddhybrid R-Line SWE Edition
Volkswagen logo

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.

 Se erbjudandet på SWE Edition här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS