Bitcoins nedgång på som mest 15 procent under tisdagen resulterade i att kryptovalutan nådde nivåer inte sedda sedan mitten av juni, rapporterar CNBC.
Bitcoin rasade tvåsiffrigt – lägsta sedan juni


Finwire
Uppdaterad: 25 sep. 2019Publicerad: 25 sep. 2019
ANNONS
Som lägst handlades bitcoin till 7.944,33 dollar. Kryptovalutan står i skrivande stund på 8.513,13 dollar, enligt Coindesk.
Det framgår inte vad som egentligen utlöste raset. Brian Kelly, vd på investmentbolaget BKCM, sade till CNBC att 9.000 dollar länge varit en stödnivå åt bitcoin. När priset sjönk under satte det igång en försäljningsvåg, sade han.
ANNONS
Bitcoins nedgång spillde även på andra kryptovalutor. Ether och litecoin föll båda med så mycket som 20 procent.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.
Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS