Dagens PS

Bankkontorschefer siktar mörka moln

Två av tre svenska bankkontorschefer tror på avmattning i konjunkturen. Bilden är tagen i ett annat sammanhang. (Foto: TT)
Cheferna oroas inte över viruset framöver utan istället är det andra saker som ger dem huvudvärk. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 04 jan. 2019Publicerad: 04 jan. 2019

Två av tre bankkontorschefer i Sverige bedömer att konjunkturen försvagas under 2019. Det uppger Almi Företagspartner som låtit cheferna utfrågas av Origo Group.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Utfallet visar på en markant ökning från föregående mätning i september. Totalt deltog 150 bankkontorschefer i undersökningen.

Samtidigt räknar bankkontorscheferna fortsatt med ökad företagsutlåning under 2019. På ett års sikt ser 54 procent av dem att utlåningen ökar, vilket är 4 procent färre än i september.

”Det är dubbla budskap i undersökningen. Bankerna tror på en fortsatt hög utlåning till företag samtidigt som man förutser en svagare konjunktur. Ofta finns det en övertro på kommande utlåning i den egna verksamheten. Man borde sänka förväntningarna då man förutspår en avmattning i konjunkturen”, säger Lars Mårdbrant, kommunikationsdirektör Almi Företagspartner.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS