Dokument i en stämningsansökan som lämnats in av en tidigare Shell-anställd visar att bjässen tjänar cirka 1 miljard dollar årligen på råoljehandel i USA.
Amerikansk råolja sedelpress för Shell


Mest läst i kategorin
Det här rapporterar Reuters och konstaterar att brittiska Shells olje- och gashandel normalt betraktas som en företagshemlighet.
Uppgifterna i stämningsansökan från en före detta chef på oljejätten om den amerikanska råhandelsdivisionen ger en “en sällsynt inblick i de enorma vinsterna från dess handelsverksamhet och de bonusar på flera miljoner dollar” som handlarna får.
Enligt avslöjandet nu tjänar Shell mellan 950 miljoner dollar och 1 mijarder dollar per år på råoljehandeln i USA.
Detta enligt John Dimech, som var chef för Shells råoljehandelsgrupp i Houston i elva år.
Intjäningen från den amerikanska råoljeverksamheten uppges, utifrån de nya uppgifterna, ha svarat för mellan 13 och 15 procent av Shells totala vinst i USA före skatt 2022.
Bolagets vinst blev drygt 7 miljarder dollar i USA det året.
En talesperson för oljejätten har avböjt att kommentera uppgifterna.
Läs även: Flytande naturgas räddade Shell – storsatsar på olja Dagens PS

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Sverige är ett kombiland, vi ser till att det förblir så. Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.









