Dagens PS

Proffs: Kursfall överdrivet – köp aktien!

Placeras Per Ericson bedömer i en aktieanalys att oron är lite för överdriven och att det finns ett köpläge i Loomis. (Foto: TT)
Placeras Per Ericson bedömer i en aktieanalys att oron är lite för överdriven och att det finns ett köpläge i Loomis. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 28 juli 2020Publicerad: 28 juli 2020

Kontanthanteringsbolaget Loomis aktie är ner 45 procent sedan årsskiftet och bolaget tillhör de som har återhämtat sig sämst efter coronafallet på börsen. Men Placeras Per Ericson bedömer i en aktieanalys att oron är lite för överdriven och att det finns ett köpläge i Loomis.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Loomis rörelseresultat föll nära 70 procent i det andra kvartalet, men vd Patrik Andersson började se resultatförbättringar i Europa och framförallt den viktiga marknaden Storbritannien i början av juli.

Per Ericson bedömer att Loomis värdering är uppenbart låg, men att aktiemarknadens fokus varit riktat mot tillväxtbolag under den senaste tiden.

ANNONS

“Är man villig att hålla i aktierna lite längre än ett par kvartal om så krävs tror vi dock att dagens nedkörda kursnivåer på lite sikt visar sig vara en bra ingångsnivå. Förhållandet mellan risk och möjlig avkastning känns attraktiv och vi tycker aktien är värd en chans”, uppger Ericson.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Tjänstebilsfavoriten Tiguan laddhybrid R-Line SWE Edition
Volkswagen logo

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.

 Se erbjudandet på SWE Edition här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS