Det framgår av en analys publicerad på onsdagseftermiddagen.
Placera rekommenderar köp i teleoperatör


Placera anser att kurspressen i Millicom nu borde vara över sedan Kinneviks utdelning av aktier nu är genomförd. Fokus borde nu flyttas till bolagets ljusa tillväxtutsikter.
“Aktiemarknaden borde därmed successivt skifta fokus till det spännande tillväxtcase som finns i Millicom. Efter kursraset är värderingen rejält nedtryckt och kompenserar väl för riskerna i verksamheten, i form av främst valutaeffekter och en allmän prispress på mobilabonnemang.”
De skriver vidare:
“På dagens nivåer borde även ett bud på Millicom ånyo vara en möjlighet. Liberty Latin America sägs ha varit villiga att betala drygt 700 kronor per aktie i början av året”.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.








