Dagens PS

Mr H&M:s insiderköp saknar motstycke

H&M
Stefan Persson, Mr H&M, fortsätter köpa aktier i H&M och enligt analytiker syftar familjens aktieaffärer till att på sikt köpa ut klädbolaget från börsen. (Foto: TT)

Stefan Persson bottenfiskar för miljarder i klädjätten där han är storägare och styrelseordförande.

Stefan Persson bottenfiskar för miljarder i klädjätten där han är storägare och styrelseordförande.

Affärsvärldens insiderlista på Stockholmsbörsen visar inte oväntat att Stefan Persson leder ligan utan konkurrens. Bara i år har H&M-miljardären, som är Sveriges rikaste, enligt tidningens kartläggning köpt aktier i klädbolaget för nära på 3,4 miljarder kronor.

Det är uppenbart att Stefan Persson inte räds H&M kräftgång på börsen då kursen fallit under hans köpräder.

En annan finansprofil som figurerar på köplistan över insiderpersoner är Fredrik Lundberg, som uppges ha tankat aktier indirekt via Lundbergföretagen och Industrivärden.

Investmentbolaget Melker Schörling AB, som avnoterades 2017/2018 är 2019 års största insynsförsäljare, framgår det på AFV.se.