Dagens PS

Harvard satsar rejält på teknikjättarna

Harvard som erhåller förvaltarkapital från donationer satsar på teknikjättarna Apple
Harvard som erhåller förvaltarkapital från donationer satsar på teknikjättarna Apple
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 14 maj 2018Publicerad: 14 maj 2018

Harvard som erhåller förvaltarkapital från donationer satsar på teknikjättarna Apple, Microsoft och Google, då man har ökat sina positioner under det första kvartalet. Det rapporterar Bloomberg News.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Teknikjättarna utgör nu över två tredjedelar av portföljen med likvida innehav. Apple har en portföljvikt om 34,8 procent, följt av Microsoft och Alphabet med 20,6 respektive 16,4 procent.

Under det första kvartalet köpte man 1,69 miljoner Apple-aktier, 1,85 miljoner aktier i Microsoft och 129 000 Alphabet-aktier. Man har inte haft något innehav i dessa techföretag tidigare.

ANNONS

Portföljen har ett värde på 816,8 miljoner dollar.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Tjänstebilsfavoriten Tiguan laddhybrid R-Line SWE Edition
Volkswagen logo

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.

 Se erbjudandet på SWE Edition här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS