Dagens PS

Di rekommenderar köp i finskt spritbolag

Dagens Industri ger köpråd på finska spritbolaget Altia i måndagens utgåva. Bilden är tagen i ett annat börssammanhang. (Foto: TT)
Dagens Industri ger köpråd på finska spritbolaget Altia i måndagens utgåva. Bilden är tagen i ett annat börssammanhang. (Foto: TT)

Panikslagna placerare har rusat mot nödutgången när coronaepidemin och oljepriskraschen satt recessionsscenariot i spel. Lågvärderade kassaflöden och starka varumärken i kombination med en avundsvärd balansräkning är ett vinnande koncept kommande år. Det skriver Dagens Industri om det finska spritbolaget Altia i måndagens utgåvan och ger köpråd. Risken i aktien bedöms vara låg.

Panikslagna placerare har rusat mot nödutgången när coronaepidemin och oljepriskraschen satt recessionsscenariot i spel. Lågvärderade kassaflöden och starka varumärken i kombination med en avundsvärd balansräkning är ett vinnande koncept kommande år. Det skriver Dagens Industri om det finska spritbolaget Altia i måndagens utgåva och ger köpråd. Risken i aktien bedöms vara låg.

På plussidan finns lägre råmaterialkostnader, starka varumärken och hög kassaflödesavkastning. På minussidan anges den låga tillväxten, att coronaoron slår mot taxfreehandeln samt att estimaten är något höga.

”I ett minst sagt stormigt börsklimat där aktier faller bottenlöst och recessionsmolnen tornat upp sig borde Altia locka med sin höga kassaflödesavkastning och försiktiga skuldsättning. Utdelningen på 0,42 euro per aktie och en målkurs på 9,50 euro per aktie är för god för att motstå”, skriver tidningen.