Dagens PS

Bullfesten över i USA? "Kommer utlösa smärtor"

bull-fest-usa-wall-street-boeing
Boeing, med sina problem relaterade till 737 Max-modellen, kan förstöra hela bullfesten på USA:s aktiemarknader. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 11 juli 2019Publicerad: 11 juli 2019

Boeing, med sina problem relaterade till 737 Max-modellen, kan förstöra hela bullfesten på USA:s aktiemarknader.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Det bedömer Bill Blain, strateg på Shard Capital som förvaltar en miljard dollar, rapporterar Marketwatch.

”Jag är bekymrad över att marknaden underskattar just hur dåligt saker och ting kan gå för Boeing”, sade Blain i kundbrev.

ANNONS

Han bedömer att om kräftgången fortsätter för flygtillverkaren, kan den enkelt spridas över till övriga marknaden och utlösa rejäla aktieras.

”När det inträffar kommer hela aktiemarknaden att undergå en aggressiv knäreflex och utlösa smärtor tvärs över aktier”, sade Blain.

Boeing intar största platsen i Dow Jones-indexet och handlas till samma nivåer som vid starten av året. Aktien är dock ned sju procent sedan den andra dödskraschen med 737 Max i mars.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Tjänstebilsfavoriten Tiguan laddhybrid R-Line SWE Edition
Volkswagen logo

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.

 Se erbjudandet på SWE Edition här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS