Tidningen Affärsvärlden tror att aktien kan ge god avkastning på lite sikt, enligt analysen.
AFV tipsar om "möjlig lågriskdubblare"


Mest läst i kategorin
Affärsvärlden gör ett nytt försök med ett köpråd för norska teknikkonsulten Multiconsult.
”Rätt skött bör Multiconsults konjunkturtåliga marknadsexponering ge god och stabil basavkastning långt ut i tiden”, skriver Affärsvärlden Analys+ på onsdagen.
Aktien handlas kring 63 norska kronor vilket är en bra bit under noteringskursen 78 kronor från våren 2015.
Affärsvärlden menar att när konjunkturen väl vänder upp nästa gång är det inte omöjligt att ett slimmat Multiconsult återigen når en tvåsiffrig rörelsemarginal.
”Det gör aktien till en möjlig lågriskdubblare på 3–5 års sikt, utöver en uppsida från tilläggsförvärv som lämnas utanför estimaten. Aktien, som sedan länge ingår i modellportföljen Nordiska Värdeportföljen, är fortsatt köpvärd”.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.









