Smak är vår tids mest underskattade maktmedel. Vi låtsas att status handlar om bling, loggor och pooler i Beverly Hills. I själva verket avgörs slaget i betydligt mer diskreta miljöer. Som i ditt vardagsrum.
Smak är makt: Så sorteras vi bort utan att det märks

Status utan kristallkrona
När vi tänker status och konsumtion ser vi gärna Hollywoodvillor och överdimensionerade köksöar. Men de flesta av oss bor inte i en villa ritad av en stjärnarkitekt som Gert Wingårdh. Och vill kanske inte heller. Den moderna statuskampen är mer lågmäld. Den utspelar sig i val av soffa, kaffemaskin och vilken keramik som får stå framme.
Konsumtionsforskaren Sofia Ulver vid Lunds universitet kallar det smakregimer. En väv av koder som signalerar tillhörighet, bildning och makt. Inte genom att skrika, utan genom att viska. Den som vet vet.
Det handlar inte bara om prylar, säger hon i SvD. Det handlar om hur du talar, reser, vilka krogar du bokar, vilka poddar du lyssnar på och hur du iscensätter dig själv på nätet. Smaken är ett socialt lösenord.
Hemmet avslöjar dig
Ulver har intervjuat urbana medelklasspersoner i Sverige, Turkiet och USA för sin avhandling. Hon upptäckte något intressant. Kläder kan man byta. Stilen kan man köpa. Men hemmet är svårare att fejka.
Bakgrunden sipprar igenom. Bokhyllan, konsten, hur soffbordet är stylat. Där syns det sociala arvet. Hemmet är dyrare att justera och svårare att kamouflera. Därför blir det också en mer subtil statusmarkör.
Status är alltid närvarande i konsumtionen, men sällan erkänd. Ingen säger att de inreder för att imponera. Man säger att man bara gillar det enkelt. Eller hållbart. Eller tidlöst. Det är ungefär som att säga att man tränar för hälsans skull.
Läs även: Från studentplaner till realitytårar – en vecka i Viggos dagbok

Den nya härskande klassen
På 1960-talet talade sociologen Pierre Bourdieu om den härskande klassen som smakens väktare. Då var det professorer och läkare. I dag är det entreprenörer och techmiljardärer.
Titta bara på hur Silicon Valley klär sig. I HBO-serien Mountainhead ser vi den nya eliten i diskreta kashmirtröjor för tiotusentals kronor. Märken som Loro Piana och Brunello Cucinelli är inte till för att synas. De är till för att kännas igen av rätt personer.
Quiet luxury är inte blygsamhet. Det är en kod. Ju svårare koden är att knäcka, desto mer makt.

Smak som exkludering
Smak kan också vara brutalt. Fel kläder, fel tonfall, fel referenser – och du är ute. Ulver menar att människor kan nekas jobb eller sociala sammanhang för att de inte behärskar rätt smakregim.
Det gäller inte bara överklassen. Även i marginaliserade områden fungerar smak som maktspråk. Rätt varumärken, rätt lingo, rätt hållning. Även där är det koder som avgör vem som hör hemma.
Vi lever i ett klassamhälle, även om vi ogärna använder ordet. Skillnaden är att klass i dag lika mycket handlar om kulturellt och digitalt kapital som om pengar.
Så nästa gång du säger att du bara valt den där lampan för att den är praktisk kan du fundera ett varv till. Smak är aldrig bara smak. Det är ett socialt verktyg. Ibland en bro. Ofta en mur.
20 år efter starten: Surfakademin kliver in i börsvärmen
I dag går börsnoterade Unlimited Travel Group in som majoritetsägare i Surfakademin. 51 procent av aktierna byter händer.





