Kanye Wests ikoniska sneakers på auktion

West
Snart kan du ropa in Kanye Wests unika sneakers på auktion (Foto: Christies).
Annika Menckel
Annika Menckel
Uppdaterad: 29 sep. 2022Publicerad: 29 sep. 2022

Det är inte bara konst som går på auktion i dessa dagar. Nu startar det anrika auktionshuset Christies en avdelning dedikerad till sneakers och andra moderna samlarobjekt. Först ut är två par sneakers som både designats och använts av Kanye West.

Auktionshuset Christie’s må vara känt för sina konstauktioner, men nu tar man steget och närmar sig hippare områden.

I veckan lanseras den nya avdelningen Departement-X, skriver Robb Report.

Via Departement-X  kommer man att sälja attraktiva samlarobjekt som kläder, skor och föremål som definierar åtråvärda samlarobjekt av i dag.

Först ut blir två unika par sneakers designade och använda av stjärnan Kanye West.

För att fira den speciella auktionen kommer Christie’s att hålla en privat utställning – “Ye Walks” – med fokus på Kanye Wests numera mycket välkända skor.

Kanye hyllade sin mamma

Kanye

Nike Donda West Air Jordan VI designades som en hyllning till Wests mamma (Foto: Chiristie´s).

Ett av de första paren som mångsysslaren Kanye Wests designade var ikoniska “Air Yeezy 1 Prototype”.

Det var ett samarbete med Nike och togs fram tillsammans med varumärkets kreative chef Mark Smith och designern Tiffany Beers.

Det andra paret som nu ska gå under klubban är ett par “Nike Donda West Air Jordan VI”.

Skorna designade West som en hyllning till sin bortgångna mor.

Nike tillverkade endast sex par av modellen. De lanserades aldrig för allmänheten utan bars enkom av West och hans närmaste.

Innersulan är broderad med text från låten “Rose”.

“De kommande auktionerna där flera genrer inom populärkulturen överlappar varandra, omdefinierar vad som är lyx i dag”
Caitlin Donovan, Christie’s chef för handväskor, skor och streetwear

Beslutet att införa den nya avdelningen fattades efter auktionen av Michael Jordans “rookie card”, som klubbades för över en miljon dollar.

Nu återstår det att se om Kanye West avlagda skor gör samma succé.

Läs mer om auktionen och Departement-X här!

Läs även: GAP avslutar samarbete med Kanye West – åtta år i förtid