Riva jubileumsmodell på auktion – till välgörenhet

Riva Anniversario
Riva Anniversario tillverkas för att fira Rivas 180 års-jubileum. (Foto: Riva)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 31 okt. 2022Publicerad: 31 okt. 2022

En av Rivas jubileumsmodeller i den begränsade upplagan Riva Anniversario kommer säljas på auktion. Pengarna kommer användas till välgörenhet för att hjälpa utsatta barn.

När Riva firade 180 år i somras passade den italienska tillverkaren av lyxbåtar på att ge ut en begränsad upplaga av Riva Anniversario, som Dagens PS berättade.

Sugen på en 10-meters Riva Anniversario?

Då har du chansen när Ferretti Group, moderbolaget till Riva, och David Beckham tillsammans med Unicef, lägger ut jubileumsmodellen på auktion, berättar Boat International.

Pengarna går till välgörenhet

Pengarna från auktionen kommer användas till välgörenhet i El Salvador – med fokus på barn som utsätts för våld.

Ferretti Group vill hjälpa “barn att gå i skolan och att göra offentliga platser säkrare och barnvänliga”.

Enbart 18 modeller kommer tillverkas av den nya modellen – vilket kommer skapa ett samlarvärde – som Ferretti Group hoppas kommer visa sig vid auktionen.

“Det finns inget bättre sätt att fira Rivas 180:e år, och jag är säker på att våra ägare kommer vilja tävla om en så exklusiv och ikonisk båt samtidigt som de erbjuder hopp och möjligheter till så många människor”, sa Alberto Galassi, vd för Ferretti Group.

Riva Anniversario

En av Riva Anniversario kommer hamna på auktion inom kort. (Foto: Riva)

Läs även: Känsla och kvalitet som slår det mesta – Dale 37 Classic

Läs även: Som en transformer: Båten med däck under ytan

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin