Dagens PS

Stoppar Trump: Grönland förbjuder djuphavsbrytning

Grönland förbereder förbud mot djuphavsbrytning och skapar därmed ännu ett hinder för de planer Donald Trump presenterat kring olja och annat.
Grönland förbereder förbud mot djuphavsbrytning och skapar därmed ännu ett hinder för de planer Donald Trump presenterat kring olja och annat. (Foto: Johan Nilsson /TT)

Grönland förbereder ett förbud mot djuphavsbrytning. Det kan stoppa delar av de planer Donald Trump presenterat.

Det finns olja att hämta i Venezuela, det skrivs ett dieselavtal med Vladimir Putin och senast var beskedet att på Grönland är ”mängden lättillgänglig olja betydligt större än i nästan något annat land i världen”.

Det är förstås Donald Trump och en tilltagande desperation inför mellanårsvalet i november det handlar om.

I onsdags meddelade Trump att en omfattande satsning på olja, gas och mineraler från Grönland är på väg att inledas.

Beskedet hade allt – utom förankring i verkligheten.

”Trump låter desperat”, konstaterade korrespondenten Martin Selsøe Sørensen hos danska TV2.

”Trump är desperat”: Danmark avfärdar nytt Grönlands-utspel. Dagens PS

Stoppat nya licenser i fem år

Det finns ett avtal kring Grönland mellan Grönland, Danmark och USA men det är inte ens färdigbehandlat av det grönländska parlamentet än – och handlar inte om olja.

När det gäller olja och gas har grönländska regeringar stoppat nya licenser för olja och gas i mer än fem år, sedan 2021.

Orsakerna är framför allt att man hellre vill satsa på förnybar energi och skydda landets känsliga naturmiljöer.

Ett enda amerikanskt företag, Greenland Energy, innehar en sedan länge gällande licens för ett projekt på östra Grönland.

”De är inte på långa vägar redo att utvinna olja där än. Företaget har medgett att de saknar nödvändiga tillstånd och förstudier”, påpekade Sørensen.

Nu fördömer alla Trump: ”Det här måste stoppas”. Dagens PS

”Propaganda inför valet”

Det handlar i stället om propaganda inför det amerikanska mellanårsvalet, konstaterade USA-kommentatorn Torsten Janson hos danska TV2.

”Donald Trump måste tala om för väljarna att läget snart kommer att förbättras. Därför har han vid flera tillfällen lyft fram det nya avtalet om att köpa rysk olja, och vi hör också gång på gång hur han talar om all olja som finns i Venezuela”, sade Janson.

Nu kan Donald Trump räkna in fler hinder på vägen mot grönländsk olja och naturtillgångar.

Grönlands parlament ger öns regering i uppdrag att utforma ett förbud mot djuphavsbrytning, skriver norska Adressa.

Parlamentet har enhälligt antagit ett förslag som ålägger regeringen att förbereda en sådan lagstiftning.

Musk skyller på Trump: Det här gäller för Starlink och Starshield. Dagens PS

Nej, inte ens så lite olja blir det från Grönland i närtid. Grönland förbjuder djuphavsbrytning och stoppar de planer Trump har. (Foto: Julia Demaree Nikhinson /AP-TT)

Treårigt förbud – kan förlängas

Förslaget bygger på ett förbud till 31 december 2029, med möjlighet till förlängning i tvåårsperioder. Regeringen har meddelat att ett lagförslag ska presenteras i närtid.

Världsnaturfonden WWF är nöjd med beskedet, som man kallar ”ett viktigt steg i rätt riktning”. WWF Grönland påpekar att djuphavsbrytning kan skada havets ekosystem och den biologiska mångfalden.

Omröstningen i det grönländska parlamentet ägde rum torsdag, dagen efter Donald Trumps uttalande om att inleda prospektering efter olja, gas och mineraler på Grönland.

Carola tar hotell till Kronofogden – kräver 113 952 kronor. Dagens PS

Mest lästa i kategorin

Finska Ariterm Energy kräver närmare 690 000 euro i ersättning i en uppmärksammad tvist om företagshemligheter. Bilden visar en av företagets värmepannor.
Världen

Åtalas för att ha kopierat 200 000 filer – startade rivalen en månad efter konkursen

16 okt. 2026