Nato-chef varnar Ryssland för att attackera Baltikum eller Polen. Alliansen är förberedd på varje ryskt agerande, säger han.
Nato varnar Ryssland: "Vi är beredda"

Ryssland har inlett ena v sina största attacker med ballistiska robotar mot Kyiv, samtidigt som ukrainska drönare genomför sina dödligaste anfall på rysk mark på mer än två år.
Rysslands våg av anfall mot Ukraina ledde till döda och skadade i Kyiv, där bostadshus, lager, en mataffär och ett studentboende skadades, enligt borgmästare Vitalij Klitjkos rapport på Telegram söndag.
Så lurar oligarker Putin på pengarna. Dagens PS
”Kraftig upptrappning”
President Volodymyr Zelenskyj säger för sin del att anfallet mot Kyiv var ”en av de mest omfattande attackerna med ballistiska robotar”, sedan Ryssland inledde sitt fullskaliga krig mot landet 2022.
De ryska robotattackerna följde på ukrainska drönaranfall lördag, vilka förstörde två lager och en oljedepå i Ryssland.
Dessa vedergällningsanfall markerar en kraftig upptrappning av en kampanj som i allt högre grad riktat in sig på Rysslands energisektor, skriver CNBC.
Slog ut två oljetankers
Ukrainska sjödrönare träffade förra veckan två stora råoljetankers med kopplingar till Ryssland, Louise 1 och Banda, i Svarta havet, den vattenväg som står för mer än 20 procent av Rysslands sjöburna råoljetransporter.
Giuseppe Cavo Dragone, ordförande för Natos militärkommitté, säger hos Kyiv Independent att Nato är beredd på eventuella ryska drag mot dess östra flank.
De baltiska länderna och Polen har stärkt skyddet av kritisk infrastruktur och transportsystem i takt med att varningarna om potentiella ryska anfall har ökat.
Så vill Kina styra Ryssland efter Putin. Dagens PS
Nato: ”Vi är redo”
Moskva ”skulle förlora mycket, långt mer än vad de skulle kunna vinna, enbart genom att ge sig på Polen eller de baltiska länderna – och vi är redo”, säger alliansens militärchef hos en ukrainsk nyhetskanal.
Cavo Dragone konstaterar att Natos främsta mål fortsatt är vapenvila och förhandlingar om ”en varaktig fred för Ukraina”.
Samtidigt erkänner han att Natos lager minskar och pekar på samarbetsprojekt med Ukrainas försvarsindustri som ett sätt att upprätthålla stödet.
Har kostat 187 miljoner – sålt för en tia. Dagens PS

Behöver luftförsvar
Samtidigt ligger Ukraina på för att få mer stöd inom luftförsvar.
”Skydd mot ballistiska robotar är vår ständiga och högsta prioritet just nu”, säger Zelenskyj.
USA och Ukraina har nått en politisk överenskommelse om licenser för att tillverka Patriot-robotar, sade han förra veckan och tillade att han hoppades produktionen ska kunna inledas före årets slut.





