Dagens PS

USA:s kongress förbjuder AI-verktyg

USA:s kongress har beslutat att de anställda inte får använda AI-verktyget Copilot.
USA:s kongress har beslutat att de anställda inte får använda AI-verktyget Copilot. (Foto: TT)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 03 apr. 2024Publicerad: 03 apr. 2024

Känslig information kan lätta hamna i fel händer. Därför förbjuder nu USA:s kongress sina anställda att använda Microsofts populära AI-verktyg Copilot.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Kongressen anser inte att Microsofts molntjänst är tillräckligt säker. Av det skälet har det nu införts ett förbud mot AI-verktyget Copilot.

Microsoft ser över sitt verktyg

Microsoft ser nu över hur bolaget ska kunna göra sitt verktyg säkert att använda i kongressen igen. En sådan uppdatering kan finnas på plats senare i år.

Under tiden är det alltså rött ljus som gäller för Copilot. Så även för gratisversionen av ett annat AI-verktyg, Chat GPT, som förbjudits i Representanthuset, uppger Computer Sweden.

Läs även:

Vodafone och Microsoft i megadeal: Lägger miljarder på AI. Dagens PS

Bill Gates: AI-assistent för alla inom fem år. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
December-rea: 30% på smarta Philips Hue-belysningsprodukter
Philips Hue Logo

Inred ditt hem – inifrån och ut – med smarta armaturer, lampor, lampknappar, plugs och smarta övervakningskameror och sensorer. Med smart belysning och hemsäkerhet från Philips Hue kan du göra mer än du trodde var möjligt. Just nu pågår decemberrean för fullt med 30 % på en mängd produkter.

Handla smart belysning & hemsäkerhet
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS