Dagens PS

Teknikkonsulten satsar i Borås – han blir chef

blir chef
Borna Goharian går in som ny kontorschef på kontoret i Borås. (Foto: Behgt Dahlgren)
Tomas Hedlund
Tomas Hedlund
Uppdaterad: 16 apr. 2021Publicerad: 16 apr. 2021

Teknikkonsultföretaget Bengt Dahlgren gör en satsning i Borås och Borna Goharian blir chef över det nya kontoret. Han ska utveckla kontoret i en spännande och föränderlig tid.
“När jag läste om Bengt Dahlgrens satsning i Borås blev jag väldigt glad och intresserad”, säger Borna Goharian.

ANNONS

Borna Goharian blir chef när Bengt Dahlgren, ett av Sveriges ledande teknikkonsultföretag i samhällsbyggnadssektorn, öppnar nytt kontor i Borås. Goharian ska utveckla kontoret i en föränderlig tid. Borås har stora visioner inom byggandet av staden med omnejd.

”Vi kommer att bygga ett starkt team, där vi tar hand om varandra och våra kunder i Borås. Tillsammans kommer vi nå bästa resultat”, säger Borna Goharian.

ANNONS

Stor potential

Göteborgsbaserade Bengt Dahlgren har stora förhoppningar att Borås ska bli en viktig marknad för företaget.

”Vi stärker vårt erbjudande i Borås och blir en samarbetspartner med stark lokal förankring för flera aktörer i regionen. Jag är övertygad om att Borna kommer att utveckla verksamheten så att Bengt Dahlgren kan fortsätta bidra till samhällsutvecklingen i området”, säger Christian Johansson operativ chef på Bengt Dahlgren i Göteborg.

Läs mer: Fler branschnyheter på

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS