Kammarkollegiet har tecknat ett avtal med konsulttjänstbolaget Afry för IT- och konsulttjänster för att hjälpa de offentliga verksamheterna med deras IT-behov.
Kammarkollegiet skriver IT-avtal med Afry


Mest läst i kategorin
Kammarkollegiet har ansvar för den statliga inköpssamordningen där ramavtal för upphandlingar av varor och tjänster bland myndigheter ingår. Afry är nu en del av ramavtalet gällande IT- och konsulttjänster för Kammarkollegiet.
I ramavtalet ingår uppdrag som ledning av IT-projekt, arkitektur och utveckling samt konsulttjänster. Det berör upphandlingar som görs av statliga förvaltningsmyndigheter och affärsverk, AP-fonder, Sveriges domstolar och domstolsverk samt svenska utlandsmyndigheter.
Värde sex miljarder kronor
Avtalet förväntas att ha ett ordervärde på ungefär 100 miljoner kronor per år och gäller i fyra år från och med oktober 2022. Kammarkollegiets totala upphandling väntas att ha ett maximalt värde på sex miljarder kronor under de fyra åren avtalet gäller.
Läs mer: Fler IT-nyheter på

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.









