Dagens PS

Tyskland angriper USA: "Astronomiska gaspriser"

Tyskland
Tysklands ekonomi- och klimatminister Robert Habeck går till attack mot USA och andra länder som han anser skor sig på energikrisen. (Foto: TT)

Tysklands ekonomi- och klimatminister Robert Habeck går till attack mot USA och andra länder som han anser skor sig på energikrisen i Ukrainakrigets spår.

”Vissa länder, inklusive vänliga, uppnår ibland astronomiska priser . Det är klart att det för med sig problem som vi måste prata om”, säger den tyska ekonomi- och klimatministern Robert Habeck till den regionala tyska tidningen NOZ i en intervju, berättar bland andra  CNBC.

”USA kontaktade oss när oljepriset sköt i höjden och de nationella oljereserverna i Europa”, säger Robert Habeck, som även är vice förbundskansler i Tyskland.

Uppmanar till mer solidaritet

Han efterlyser mer solidaritet länderna emellan och anser att EU borde göra mer för att dämpa effekterna av energikrisen.

Från Ryssland har gasleveranserna skurits ner kraftigt i kölvattnet av de ekonomiska sanktionerna mot landet för invasionen och kriget i Ukraina.

EU-blocket importerade enligt CNBC före det nästan hälften av sin gas från Ryssland men har nu som mål att helt stoppa den ryska gasimporten.

Det är viktigt i det läget, anser Robert Habeck, att EU:s stater agerar smart så att enskilda länder inte bjuder över varandra i gaskrisen och driver upp världsmarknadspriserna.

EU:s makt på marknaden är ”enorm”, anser den tyske ekonomiministern.

Efter läckorna på gasledningarna Nord Stream 1 och 2, som påstås vara en medveten handling, ett sabotage, har affärsförbindelserna mellan Ryssland och Europa skadats ytterligare, skriver CNBC.

Läs mer: Billigare gas i Europa när Gazprom åter levererar till Italien

Läs även: Norsk gas ser ut att rädda Storbritannien – i 20 år

Ola Söderlund

Journalist som bevakar privatekonomi, näringsliv, börs och världspolitik. Försöker göra det obegripliga begripligt.

Ola Söderlund

Journalist som bevakar privatekonomi, näringsliv, börs och världspolitik. Försöker göra det obegripliga begripligt.

Mest lästa i kategorin

En vimpel vajar i vinden framför Hyllie vattentorn när oväder drar in över Malmö under tisdagen. Foto: Andreas Hillergren / TT
Hållbarhet

Datacenter köar i Sverige – EU-kommissionären vill säkra vatten

14 sep. 2026