Dagens PS

Utländska investerare satsar mer på Sverige

Utländska investerare
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 28 nov. 2024Publicerad: 18 nov. 2024

Utländska aktieägare står nu för nästan 15 procent av ägandet på Stockholmsbörsen, en ökning från 14,1 procent i höstas.

Titta på videosidan för en ren videoupplevelse.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det innebär att över 407 000 utländska ägare nu är aktiva på börsen, enligt en ny rapport från Euroclear.

Läs mer: Utlänningarnas favoritaktier på Stockholmsbörsen. Dagens PS 

Men medan svenska sparare framför allt föredrar Investor, är investerare från utlandet mer intresserade av andra aktier.

Utländskt ägande i svenska börsbolag, procent. (Data: Euroclear)

Favoritaktierna bland utländska ägare

På bronsplats bland utländska investerare hittar vi Volvo (börskurs Volvo Lastvagnar) där 40,8 procent av aktierna innehas av ägare från utlandet. Och då är inte Geelys ägarandel inkluderat eftersom deras ägarbolag är svenskregistrerat.

Den näst mest populära svenska aktien bland utländska ägare är stålbolaget SSAB (börskurs SSAB). Här är 50,3 procent av kapitalet under utländska vingar.

På första plats, med 58 procent, och alltså det svenska börsbolag som attraherar allra flest utländska ägare kommer favoritaktien telekombolaget Ericsson (börskurs Ericsson).

ANNONS

Svenskar flyr från svag krona

ANNONS

Svenska småsparare ökar däremot sitt sparande utanför Sverige för att få bättre avkastning. USA- och globalfonder har länge toppat listorna över de fonder vi köper mest.

Läs mer: Småsparare flyr landet – söker skydd från svag krona. Dagens PS

Frida Bratt, sparekonom på Nordnet, förklarar för Dagens Nyheter att den amerikanska börsen utklassat den svenska, både på ett års och fem års sikt. Enligt Nordnet har antalet sparare i USA-fonder ökat med 36 procent bara i år.

Se mer i spelaren ovan.

Mer från PS Studio:

Toppförvaltaren: Aktien med ”noll risk”. Dagens PS

Fyrdubblat oljepris – så stor är risken. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

ANNONS
Se aktuella erbjudanden på elkombin ID.7 Tourer här!

Sverige är ett kombiland, vi ser till att det förblir så. Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.Se erbjudandet här!

Se erbjudandet här!
ANNONS
ANNONS