Fastighetsskatten var älskad av ekonomerna men hatad av folket. Snart två decennier efter att den avskaffade är den fortfarande ett hett diskussionsämne.
Sex riksdagspartier vill se storreform – comeback för fastighetsskatten?


Mest läst i kategorin
Skatten kom till i den omfattande svenska skattereformen 1991 – och nu är en stor majoritet av riksdagspartierna positiva till en ny storreform visar en enkät från Svenska Dagbladet.
Läs även: Börsraketens vd: ”Det är bara början på början” – Dagens PS
Avskaffade 2008
Ursprungligen infördes fastighetsskatten som en statlig skatt på fastigheters taxeringsvärde och var länge en betydande inkomstkälla för staten.
Kritiken mot skatten växte dock, särskilt eftersom stigande bostadspriser gjorde att hushåll med relativt låga inkomster kunde få mycket höga skatteutgifter.
Inför år 2008 avskaffades fastighetsskatten av dåvarande Alliansregeringen för småhus och ersattes med en kommunal fastighetsavgift, som är betydligt lägre och har ett takbelopp.
Debatten kring fastighetsskattens återinförande har dock fortsatt, ofta kopplad till frågor om bostadsmarknad, rättvisa och statens skattebas.
Senaste nytt
Majoritet för stor skattereform
Nu har frågan aktualiserats igen. Med ett knappt år kvar till valet har tidningen Svenska Dagbladet frågat samtliga riksdagspartier hur det ställer sig till att genomföra en större skattereform likt den 1991.
Samtliga oppositionspartier plus Sverigedemokraterna är positiva till ett sådant initiativ.

Fastighetsskatt – här är det dyrast i Europa
Fastighetsskatten varierar kraftigt i Europa. Euronews har kartlagt vilka länder som tar mest och var intäkterna är störst.
”Sveriges skattesystem är alldeles för komplicerat i dagsläget”, skriver Oscar Sjöstedt, Sverigedemokraternas ekonomisk-politisk talesperson i en kommentar till SvD.
Även regeringspartiet Liberalerna är för en skattereform vilket innebär att enbart Moderaterna och Kristdemokraterna i nuläget håller emot.
Fastighetsskatten bara aktuell för ett parti
Hur ställer sig då partierna till att också se över den borttagna fastighetsskatten som så ofta förs fram av ekonomer och experter som ett bra instrument?
“Högst upp på många ekonomers önskelista står en återinförd fastighetsskatt som avskaffades av alliansregeringen 2007 och ersattes av en kommunal fastighetsavgift”, skriver SvD.
Men från partierna är intresset mer ljummet. Bara ett – vänsterpartiet – av åtta riksdagspartier är positiva till en sådan idé i dag.
”Bara på riktigt dyra villor,” skriver Vänsterpartiets Ida Gabrielsson till SvD i en kommentar.
Läs även: Svensk rikedom sticker i ögonen och en farfar som ger bort miljarder – Dagens PS

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

Hur förändrar man beteenden? Emma Holmgren delar med sig av en forskningsbaserad modell för att skapa nya vanor.