Dagens PS

Nu tror bostadsköparna att priserna faller

Fler tror på fallande bostadspriser. Mäklarna
Nu tror allt fler bostadsköpare på sjunkande priser på bostadsmarknaden det närmaste halvåret (Foto: Pontus Lundahl/TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 06 maj 2025Publicerad: 06 maj 2025

Fler tror nu att bostadspriserna ska sjunka. Det är en tydlig ökning av tendensen, enligt Hemnet det största dippet sedan januari 2024.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

När Hemnet (börskurs Hemnet Group) nu redovisar sin köparbarometer för maj 2025 är det med markanta förändringar i bostadsköparnas attityder.

Förväntningarna på att bostadsmarknaden ska se ökande priser blir lägre och lägre. I den nu aktuella undersökningen tror 22 procent av de tillfrågade bostadsköparna i stället på sjunkande bostadspriser det närmaste halvåret.

Det är en rejäl ökning från april då endast 15 procent trodde på sjunkande priser.

Hemnet ska växa – chockhöjer fortsatt annonserna. Dagens PS

Fler tror på uppgång enligt Hemnet

Trots att fler tror på priser som faller är det ändå fler som tror på stigande priser. De 22 procent som tror på nedgång, matchas med råge av de 29 procent som nu tror på stigande priser.

Men även om det är så är andelen lägre än de 35 procent som trodde på prisuppgångar på bostadsmarknaden för en månad sedan.

Den som är fallen för huvudräkning har redan kommit fram till att 49 procent tror på oförändrade priser de närmaste sex månaderna, vilket är helt korrekt.

Nu kan du bli granne med kungen. Dagens PS

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

”Klart svagare månad”

”April var prismässigt en klart svagare månad än övriga månader hittills under året. Både de faktiska prisrörelserna och de sjunkande prisförväntningarna hänger sannolikt i hög utsträckning ihop med den ekonomiska turbulens och ökade oro vi sett de senaste veckorna”, tror Erik Holmberg, marknadsanalytiker hos Hemnet.

”När oron tilltar ökar försiktigheten hos bostadsköpare att agera. Det återstår att se om detta blir bestående för samtidigt ökar nu sannolikheten för sjunkande räntor framöver, vilket i så fall kommer kunna ge stöd för bostadsmarknaden”, funderar han vidare.

Vi flyttar inte – hur tunga lånen än blir. Dagens PS

Framtiden för fastighetsmarknaden: “Psykologiska faktorer”. Realtid

Mäklare i uppror mot Hemnets nya superpaket. E55

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS