Arbetslösheten minskar något, enligt färska siffror. Men de höga nivåerna och långtidsarbetslösheten biter sig kvar i Sverige över 2027.
Den höga arbetslösheten blir kvar

I juni var 344 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen. Det är 22 000 färre än juni året innan.
På ett år har arbetslösheten minskat från 6,9 till 6,4 procent, mätt som andel av den registerbaserade arbetskraften.
Skatteverkets kebablunch kostade en kvarts miljon. Dagens PS
Skåne högst – Norrbotten lägst
Den positiva utvecklingen gäller både män och kvinnor, inrikes och utrikes födda, samt i alla län, meddelar Arbetsförmedlingen.
Totalt sett var arbetslösheten högst i Skåne, Södermanland och Västmanland och lägst i Norrbotten.
148 000 av de arbetslösa har varit utan jobb i minst ett år. Där var siffran för ett år sedan 152 000.
Minskningen av långtidsarbetslösheten är större bland de som är födda utanför Europa än för dem som är födda i Sverige. Bland de utomeuropeiskt födda har långtidsarbetslösheten minskat med 6 000 personer på ett år.
Minskningen har bromsat in
I juni kom Arbetsförmedlingen med en prognos för arbetslösheten i Sverige de kommande två åren.
Där konstaterade man att efter att arbetslösheten sjönk något under hösten 2025 har minskningen bromsat in våren 2026.
”Återhämtningen på arbetsmarknaden väntas fortsätta de kommande två åren”, är Arbetsförmedlingens analys.
”Det dröjer dock till andra halvåret 2027 innan arbetslösheten bedöms vara tillbaka på samma nivå som före lågkonjunkturen.”
Workation ny trend – hänger Sverige med? Dagens PS

Långtidsarbetslösheten kvar
Problemet är inte minst långtidsarbetslösheten som ser ”ut att bita sig fast”.
”Det kommer ta tid innan arbetslösheten når de nivåer som rådde före lågkonjunkturen. För de som står långt från arbetsmarknaden behövs ett omfattande stöd, ofta i form av en kombination av insatser som leder mot jobb”, sade Marcus Löwing, analytiker hos Arbetsförmedlingen, när rapporten presenterades.
Under 2027 beräknas antalet långtidsarbetslösa uppgå till i snitt 145 000 personer. Det innebär att långtidsarbetslösa som andel av den totala mängden arbetslösa ökar under prognosåren.
Nu är det olagligt att leva på fel sätt – för vissa. Dagens PS
Prognos/Andel och antal inskrivna arbetslösa
(Årligt genomsnitt, utfall för 2023–2024, prognos 2025–2027)
2023: 6,4 procent – 334 000 personer
2024: 6,8 procent – 357 000 personer
2025: 6,9 procent – 367 000 personer
2026: 6,5 procent – 349 000 personer
2027: 6,1 procent – 328 000 personer
(Källa: Arbetsförmedlingen)






