Generation Z känner mycket ångest inför framtiden och drar därmed ner genomsnittet av lycka visar en ny rapport.
Dagens unga drar ner genomsnittet av lycka


Dagens unga är inte särskilt lyckliga alls visar en ny rapport från bland annat Harvarduniversitetet.
Global Flourishing Study har med 200 000 personer i 22 länder.
Gen Z drar ner genomsnittet av lycka
Där står det klart att Generation Z, unga vuxna i åldern 18 till 29 år, i genomsnitt var olyckliga, berättar Fortune.
De kämpar med psykisk och fysisk ohälsa, har svårigheter att hitta mening i livet, brottas med ekonomisk otrygghet och har dåliga relationer visar den nya rapporten.
Senaste nytt
Bättre förr?
Det var bättre förr kanske man kan sammanfatta undersökningen med, eftersom ungas ohälsa därmed drar ner det globala genomsnittet av lycka.
“Vi ser en tydlig och oroande förskjutning,” säger psykologen Emma Lindberg vid Uppsala universitet.
“Där tidigare generationer såg framtiden som en möjlighet, ser många unga idag den som ett hot.”
Dagens unga har det kämpigt numera
Författarna bakom studien verkar överens – dagens unga har det betydligt kämpigare än tidigare.
“Ungdomar mår inte lika bra som de brukade,” uppger författarna i en gemensam kommentar.
“Även om orsakerna troligen är mångfacetterade, är psykisk ohälsa bland unga vuxna tydligt på uppgång.”
Även tidigare undersökningar pekar på att det är just Generation Z som har drabbats hårdast.
Saknar mening med livet
I den nya studien står det klart att 58 procent av de unga vuxna rapporterade att de saknade ”mening eller syfte” i sina liv under den senaste månaden, och hälften av dem uppgav också att deras psykiska hälsa påverkades negativt av ”att inte veta vad jag ska göra med mitt liv.”
Nästan lika många, 56 procent, uppger att pengarna inte räcker till, och att ekonomin är ett stort orosmoln framöver.
Hälften av de unga vuxna uttryckte att prestationspress påverkade deras psykiska hälsa negativt och nästan lika många ser inget positivt med välden som många tycker “håller på att gå under”.
Investera i ungas välbefinnande
Forskarna bakom rapporten pekar på att siffrorna är bevis nog på att investeringarna kring ungas välmående nu måste öka för att vända utvecklingen.
“Det är en ganska dyster bild”, säger Tyler J. VanderWeele, huvudförfattare till studien.
“Investerar vi tillräckligt i ungdomars välbefinnande?”
Läs även:
Unga i protest mot stressen – pension innan 30. Dagens PS
Generation Z: Bli chef? Nej tack, det är för stressigt. Dagens PS

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.