Priset på bostäder fortsätter att rasa, konstaterar TT (Svenska Dagbladet). I Storstockholm har snittpriset per kvadratmeter rast med så mycket som 3 000 kronor på en månad.
Bostadspriser ner 4 procent i juli


Malin Beeck
Uppdaterad: 10 aug. 2022Publicerad: 10 aug. 2022
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Bara under juli månad föll priset på en genomsnittlig bostadsrätt med 4 procent, och det senaste kvartalet med 8 procent. Mest faller priserna i svenska storstäder. Bostadsrätterna går ner mer i värde än villorna. Fritidshusen har ännu inte påverkats särskilt starkt.
Priserna på bostäder har stigit mycket under pandemin, och ännu har de inte fallit så mycket att de motsvarar prisnivån före covid-19.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Shoppa aktier och fonder utan avgift

Roligare sparande i aktier och fonder! Ge ditt sparande en flygande start. Nordnet bjuder på courtaget och återbetalar alla dina fondavgifter tills du nått 50 000 kr i samlat sparande.
Öppna konto!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS









