Den tyska miljardären Heinz Hermann Thiele har genom holdingbolaget KB Holding köpt drygt tio procent av aktierna i Lufthansa, rapporterar check-in.dk.
Tysk miljardär räddar coronadrabbade Lufthansa


Mest läst i kategorin
Thiele har under mars månad klivit in som storägare i landets ledande flygbolag. Lufthansa har på grund av coronaviruset fått storstryk på börsen och värdetappet är 40 procent de senaste tre månaderna. Därmed har Thiele köpt in sig billigt.
Enligt tyska medier väntas dock Thiele inte bli en passiv ägare. Han tros komma att shoppa fler aktier och sätta hårda krav på ledningen. Han beskrivs som en ”hardhitter”, en person man inte vill gå i direkt konfrontation med.
Thiele, vars förmögenhet uppskattas till 12,3 miljarder dollar enligt Forbes, är bland annat storägare och styrelseordförande i Knorr-Bremse som tidigare försökt köpa upp svenska fordonsunderleverantören Haldex.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.









