Det kommer att hållas nyval i Storbritannien den 12 december efter att brittiska underhuset röstat för detta, rapporterar Sveriges Radio.
Storbritannien håller nyval 12 december


Mest läst i kategorin
Nyvalet kommer på förslag från premiärminister Boris Johnson som tidigare tre gånger nekats i sina försök till ett omval. Svängningen kom när oppositionspartierna SNP och Liberaldemokraterna under helgen bytte fot och började backa upp ett nyval. På tisdagen ställde sig även största oppositionspartiet Labour bakom nyvalet.
Johnsons parti, de Konservativa, är klara ledare men Labour hoppas på att göra en lika stark kampanj som senast. Liberaldemokraterna går till val på kravet att helt stoppa brexit.
Nyvalet, som formellt även måste godkännas av överhuset, blir det första att hållas i december sedan 1923.
Brexit är numera förlängt till den 31 januari.
Senaste nytt

Spara pengar - Sköt din bokföring enkelt själv!
Bokför enkelt online, automatiskt & bokföringsrådgivning ingår. Nu 50% rabatt första året!

Investera i en av världens snabbast växande regioner
Östra Afrika står inför en spännande möjlighet till ekonomisk tillväxt. Du kan vara en del av detta genom MTI Investment pågående företrädesemission. Läs mer och teckna här.