Apples vd Tim Cook kommer att träffa president Donald Trump under onsdagen, enligt ett publicerat schema från Vita huset. Det rapporterar CNBC.
Apples vd träffar Trump i dag


Mest läst i kategorin
Träffen ska hållas under eftermiddagen och vad som kommer att diskuteras framgår inte. Apple har inte uttalat sig om mötet.
Enligt affärskanalen kan ett potentiellt samtalsämne bli handelsdispyten mellan USA och Kina. För Apple är Kina en viktig marknad även om man har haft det kämpigt. Att ett handelskrig nu riskerar att bryta ut har fått vissa investerare att bli oroliga över vilken effekt det kan få på företagets kommande delårsrapport, uppges det.
Tim Cook har annars haft en obekväm relation till Donald Trump och bland annat uttryckt oro över Vita husets syn på immigrationen.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.