Passiv aggressivitet kan vara ett stort problem på arbetsplatsen. Det finns dock några sätt att bryta beteendet menar experterna.
Så hanterar du passiv aggressivitet på arbetsplatsen


Mest läst i kategorin
Passiv aggressivitet kan leda till otrevliga beteenden mellan kollegor på arbetsplatsen, vilket i sin tur kan leda till att personer säger upp sig.
Passiv aggressivitet – dyrt för bolagen
Det blir då en direkt kostnad för företagen i form av sänkt produktivitet och ökad personalomsättning.
Ofta möts vi inte av direkt konfrontation, eftersom det går emot svenskars beteende som inte är kända för att vara särskilt direkta. Istället skickar chefen eller kollegan ett irriterat mejl.
Senaste nytt
Fler arga mejl
Sådana mejl är på uppgång eftersom allt fler jobbar hemifrån eller på distans och att kommunikationen numera sker via mejl.
I en studie svarade 83 procent av deltagarna att de fick dolda pikar i mejl på jobbet. Runt 42 procent uppgav att mejlen kommer från chefen, vilket då ofta leder till att anställda väljer att säga upp sig.
Konflikträdda svenskar
En annan undersökning visar svenskarna är mest konflikträdda av alla nordiska länder.
Knappt hälften av svenskarna menar att de skulle ingripa för att utreda orättvisor på jobbet medan lika många, eller få, vågar uttrycka sin åsikt på arbetsplatsen.
Men det leder ofta till något större längre fram, till att passiv aggressivitet växer på arbetsplatsen.
Var mer direkt
Därför är det bättre att vara mer direkt, att vädra dina åsikter när det uppstår en konflikt, istället för att backa från problemet.
Det menar familjeterapeuten och coachen Marie Bengtsson som menar att vi bör sträva efter att vara “den vuxna i rummet”, enligt MåBra.
Istället för att gissa, konstatera fakta.
“Jag märker att du är tyst, berätta vad det är”, säger Bengtsson.

Sprider dålig energi på jobbet
Om någon är syrlig, markera direkt istället för att skjuta fram problemet som då kan sprida dålig energi över hela arbetsplatsen.
Ett exempel på svar kan vara: “Jag gillar inte att du ger mig sådana kommentarer”.
Bengtsson menar vidare att det är viktigt att “vägra skuldpucken”.
Den som utsätts lockas ofta att anpassa sitt beteende efter den passivt-aggressive. Här gäller det att låta ansvaret ligga kvar hos den person som äger problemet.
Svenskar är till naturen tillbakadragna och försiktiga men det går kanske ändå ett försöka ändra på det beteendet en del?
Uppmuntra beteendet
Individer måste tänka på att ta det steget själva samtidigt som arbetsplatsen bör uppmuntra ett mer direkt beteende, där feedback uppmuntras och där konflikter inte sopas under mattan.
På så sätt kan passiv aggressivitet försvinna från arbetsplatsen.
Läs även:
Ny studie: Sömnen är livsviktig för att minska stressen. Dagens PS
Ekonomen: Sluta stressa över din ekonomi – ta en genväg istället. Dagens PS

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.










