Dagens PS

Kan det vara sant? Kaffepimplande bakom stark börs

Kan kaffedrickande ha något att göra med Nordens framgång på börsen? (Foto: Mike Kenneally / Unsplash)
Investerardygnet
Investerardygnet
Uppdaterad: 16 okt. 2020Publicerad: 16 okt. 2020

De nordiska börserna har avkastat ungefär 3 procentenheter mer än världsindex under de senaste 30 åren. Och det är justerat för valutan.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Divergensen i avkastningen är substantiell över tiden och experterna tvistar om orsaken. En av de mest plausibla förklaringarna är att den bolagskod (bolagsstämmor röstar fram styrelser som i sin tur utser VD o.s.v.) som används i Norden formar och styr bolagen bättre än exempelvis den anglosaxiska varianten. En mer spektakulär förklaring är konsumtionen av den uppiggande drogen kaffe.

Det visar sig nämligen att de nordiska länderna pimplar kaffe i betydligt större omfattning än resten av världen. Med undantag för Holland. Något vetenskapligt belägg för denna tes saknas.

Läs mer från Investerardygnet >>

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS