Dagens PS

Bottenfiskare – sugen på aktier som halkat efter

Storbritanniens marknad har inte riktigt hängt med i tiden. (Foto: Serena Repice / Unsplash) Aktier storbritannien
Storbritanniens marknad har inte riktigt hängt med i tiden. (Foto: Serena Repice / Unsplash)
Investerardygnet
Investerardygnet
Uppdaterad: 08 dec. 2020Publicerad: 08 dec. 2020

Aktier i Storbritannien, olja och värdeaktier i västvärlden. Det är trion av tillgångar som repat sig minst sedan mars månad, enligt en sammanställning av J.P. Morgan Asset Management.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Vill man gå ännu längre ut på riskskalan för att bottenfiska så återfinns allehanda valutor i tillväxtländerna. De har bara tagit igen 28 procent av fallet.

Störst återhämtning har tillväxtbolagen i västvärlden åtnjutit. Där är kurserna nu 41 procent högre jämfört med nivån före pandemin. Samma sak för aktier i USA och tillväxtländerna. Hela nedgången är återhämtad och mer därtill.

Kreditrelaterade tillgångar (obligationer m.m) är nästan ikapp. Europa, även exklusive Storbritannien, har dock fortfarande en bra bit upp till pre corona-värderingar.

Läs mer från Investerardygnet >>

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Börs & Finans

Svenska börsbolaget som investerar direkt i Ukrainas försvar

16 nov. 2025
ANNONS
ANNONS