Aktier i Storbritannien, olja och värdeaktier i västvärlden. Det är trion av tillgångar som repat sig minst sedan mars månad, enligt en sammanställning av J.P. Morgan Asset Management.

ANNONS

Vill man gå ännu längre ut på riskskalan för att bottenfiska så återfinns allehanda valutor i tillväxtländerna. De har bara tagit igen 28 procent av fallet.

Störst återhämtning har tillväxtbolagen i västvärlden åtnjutit. Där är kurserna nu 41 procent högre jämfört med nivån före pandemin. Samma sak för aktier i USA och tillväxtländerna. Hela nedgången är återhämtad och mer därtill.

Kreditrelaterade tillgångar (obligationer m.m) är nästan ikapp. Europa, även exklusive Storbritannien, har dock fortfarande en bra bit upp till pre corona-värderingar.

ANNONS
ANNONS

Läs mer från Investerardygnet >>