"Ja, jag varit på förhör", bekräftar Karo Pharmas styrelseordförande tillika storägare Anders Lönner.
Anders Lönner är misstänkt för insiderbrott

Specialty pharmabolaget Karo Pharmas styrelseordförande tillika storägare Anders Lönner har tillsammans med ytterligare en person delgivits misstanke om insiderbrott i samband med att det sålts aktier i Oasmia i fjol.
Det rapporterar Dagens industri.
Ett beslut i frågan om eventuellt åtal väntas om cirka två månader, uppger en åklagare för tidningen.
”Ja, jag varit på förhör och det föreligger en förundersökning”, skriver Anders Lönner i ett mejl till Di.
Anders Lönner tillbakavisar att han skall ha gjort något felaktigt eller brottsligt i samband med försäljningen av aktier.
”Styrelsen har gjort en egen utredning som du säkert vet och ser inte att något fel begåtts. När beslutet togs i Karo Pharmas styrelse redan den 2 februari att sälja Oasmia-aktierna anmälde jag jäv och deltog inte i beslutet”, skriver Lönner till tidningen.





