Dagens PS

Polisanmäld vd stämmer Eltel på 1,7 miljoner

(Foto: TT)
(Foto: TT)
John Uggla
John Uggla
Uppdaterad: 30 maj 2017Publicerad: 30 maj 2017

Det har länge varit tyst från skandalomsusade bolaget Eltels tidigare vd Axel Hjärne. Sedan i höstas har ingen i ledningen fått kontakt med toppchefen som polisanmäldes för svindleri och eller bokföringsbrott så sent som i maj.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Men nu har Axel Hjärne plötsligt dykt upp med miljonkrav. Enligt Dagens Industri har han i det tysta dragit igång en rättsprocess mot Eltel som i februari stoppade dennes löneutbetalningar till följd av brottsmisstankarna och ”de allvarliga redovisningsfel som uppdagats” i bolaget, skriver Di.

Enligt tidningen handlar kraven sannolikt om 1,7 miljoner kronor i utebliven lön. Pengar som man kan tvingas betala ut under pågående brottsutredning.

På torsdag samlas aktieägarna i Eltel för att rösta om en nyemission på 1,5 miljarder kronor samt om Axel Hjärne eventuella ansvarsfrihet.

MISSA INTE: Svenskbolag i kris – ägare: ”Vad i h-vete”  >

LÄS ÄVEN: Anställda i miljonfälla – chefer flyr krisbolaget  >

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS