Dagens PS

Kamprad hyllas – får helt egen gata

Ingvar Kamprad får nu en gata uppkallad efter sig
Ingvar Kamprad får nu en gata uppkallad efter sig

Ikeas grundare får en egen gata uppkallad efter sig. Givetvis i närheten av ett klassiskt Ikea-varuhus.

Ikeas grundare får en egen gata uppkallad efter sig. Givetvis i närheten av ett klassiskt Ikea-varuhus.

Tidigare i år gick Ikeas grundare Ingvar Kamprad bort, 91 år gammal.

Nu har Huddinge Kommun beslutat att göra om Tangentvägen mitt i Kungens kurva till en ny prunkande huvudgata – och det är den som får namnet Kamprads alle´.

”Han symboliserar drivkraft och mod som också är kännetecken i kommunens vision. Kungens kurva har förvandlats från skogsområde till en regional stadskärna och har mer handel än i något annat område i Sverige. Det var Ikea som inledde detta när man öppnade 1965” säger kommunalrådet (C) Christian Ottosson till tidningen Mitt i Huddinge.

Namnet är ett initiativ från den styrande politiska koalitionen i Huddinge och familjen Kamrad har samtyckt till gatunamnet.

Ikea-varuhuset i Kungens kurva har i flera år varit världens största Ikea-varuhus till ytan.