På jakt efter jobb? Då är lyckan gjord om du exempelvis är ingenjör inom elektronik eller kock. Är du däremot butikssäljare ser det dystert ut.
Ingenjör eller kock? Då finns det jobb


Mest läst i kategorin
Arbetsförmedlingen listar i ny rapport vilka yrken där det råder brist på kompetens, och omvänt ett överskott på yrkeskunniga.
Däremellan berättar AF var det råder balans på arbetsmarknaden och har även en lista som kallas paradox.
“Med paradox menar vi yrken där man har rekryteringsproblem i kombination med att det finns ett potentiellt utbud av arbetskraft. Det kan handla om arbetslösa som söker jobb i yrket, personer som arbetar deltid i yrket eller personer som nyligen har lämnat yrket. Problemen beror alltså ofta på bristande matchning snarare än faktisk brist på arbetskraft”, säger Kerstin Eriksson, analytiker på Arbetsförmedlingen.
Ta del av hela rapporten här.
Två sidor av myntet
När det gäller sjuksköterskor, elektriker, systemutvecklare och kockar har arbetsgivarna uppenbara problem att rekrytera.
Dessa svårigheter kan tolkas på två sätt; dels att det öppnar möjligheter för den som har vad som krävs och söker jobb, dels att det finns behov av att förbättre kompetensförsörjningen, konstaterar myndigheten.
Receptarier, städare och servitörer är exempel på yrken där någon typ av paradoxsituation råder. För att lösa problemen krävs att arbetssökande stärker sin kompetens – till exempel genom utbildning, praktik eller subventionerade anställningar – men även arbetsgivarna behöver vidta åtgärder.
“Det kan handla om att bredda sin rekrytering och anställa med stöd eller underlätta för fler att arbeta heltid”, säger Kerstin Eriksson i pressmeddelandet.
Här finns jobben
Störst brist på arbetskraft är det i dag inom exempelvis hälso- och sjukvård, data/IT, pedagogiskt arbete, tekniskt arbete samt installation, drift och underhåll.
“På fem års sikt väntas efterfrågan på vårdpersonal öka i takt med att befolkningen blir äldre. Färre barn i skolålder förväntas i stället minska efterfrågan för flera yrken inom pedagogiskt arbete. Digitaliseringen och automatiseringen bedöms i sin tur bidra till en något minskad efterfrågan inom administration, ekonomi och juridik”, förklarar Kerstin Eriksson.
Här det brist på kompetens:
Ingenjörer inom elektroteknik
Arbetsterapeuter
Bilmekaniker
Kockar
Systemanalytiker och IT-arkitekter
Speciallärare och specialpedagoger
Här råder det överskott:
Barnskötare
Administrativa assistenter
Butikssäljare
Producenter och projektledare inom film och teater
Lager- och terminalpersonal
Här är det balans:
Personal- och HR-specialister
Redovisningsekonomer
Supporttekniker inom IT
Gymnasielärare
Väktare och ordningsvakter
Här är det en paradox:
Receptarier (deltidsarbete, lämnare)
Städare (arbetslöshet, deltidsarbete)
Servitörer (arbetslöshet, deltidsarbete, lämnare)
Behandlingsassistenter och socialpedagoger (lämnare)
Vårdbiträden (arbetslöshet, lämnare)
Källa: Arbetsförmedlingen
Missa inte: Arbetsmarknadens comeback drar ut på tiden Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.