Stenhårda anställningsavtal gör att duktiga kodare inom spelbranschen, som växer så det knakar, inte kan starta egna verksamheter, skriver Breakit och uppger att all kod som produceras ägs av företaget.
Därför kan stjärnorna inte starta eget


Mest läst i kategorin
Reglerna gäller även om kodningen sker på fritiden och inte konkurrerar med företaget.
“En del avtal är stenhårda och säger att allt du gör på fritiden ägs av spelbolaget. Det finns bolag som begränsar en väldigt hårt och inte låter en göra något på fritiden. Det spelar ingen roll om det är betydelselöst, bolaget äger allt”, säger Oskar Burman, grundare av spelstudion Fast Travel Games och tidigare Sverigechef på Rovio, till sajten.
Enligt Breakit ökade omsättningen i landets datorspelsföretag till 12,3 miljarder kronor i fjol.
LÄS MER: “Stenhårda anställningsavtal hindrar kodare från att starta eget” ›
LÄS ÄVEN: “Nytt rekordår för spelbranschen – omsatte över 12 miljarder kronor” ›

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Talenoms mål är att förbereda korrekt, tillförlitlig och aktuell finansiell information så att företagare, ledning och andra kan fatta välgrundade datadrivna beslut som gör det möjligt för deras företag att frodas. Utveckla ditt företag. Vi tar hand om resten.








